Životné prostredie v hlavnej úlohePrišiel čas to napraviť v našom osobnom i pracovnom živote. Ukážeme vám ako vybrať „eko“ bezpečné kancelárske potreby.

Väčšinou sa nad obstarávaním práve takých eko prostriedkov moc nezamýšľame. Pritom tak ale môžeme prispieť k zdravému ovzdušiu, ktoré sa dostáva aj do našich pľúc a pripravíme lepšiu budúcnosť našim deťom.
Mali by sme sa zaujímať o to, či veci, ktoré bežne používame, nie sú toxické. Urobte si preto revíziu vášho pracovného stola, z akých látok pochádzajú všetky vaše diáre, perá a ďalšie prevádzkové potreby. Na trhu je totiž môžeme nájsť aj v zelenšej variante, ktorá je priateľská k všetkým a navyše neobsahujú žiadne nebezpečné farby a rozpúšťadlá.

diář

Preto by sme sa nemali riadiť len cenou, dostupnosťou alebo pekným vzhľadom. Radšej sa zaujímajme viacej o certifikáciu výrobku a pôvod všetkých použitých látok.

Zásady pre ekologické správanie
·        Dostupné zdravé materiály
Dnešné prepisovačky sa vyrábajú z rozložiteľného kukuričného škrobu, ktorý je voľne dostupný v prírode. Alebo môžete svojim deťom kúpiť pravítko z bambusu. Ak chcete využívať aj plasty, potom vyberte polyetylén PE, alebo ďalšie jeho varianty HDPE a LDPE.
Ďalším vhodným materiálom je potom drevo, oceľ, kaučuk alebo papier, samozrejme v „eko variante“.

·        Recyklovaný papier
Uhlíková stopa zberového papiera je až o 40% menšia ako u jeho nového bieleho bračeka a výroba spotrebuje až 5krát menej vody. Ušetrí takto veľa stromov v lese. Nájdete ho pod značkou FSC (R). Suché písacie potreby sú tiež ďaleko šetrnejšie.
Vyhnite sa povrchovým úpravám, teda lakovaniu alebo náterom, ktoré môžu obsahovať chemikálie.

tužky

Fixky a zvýrazňovače by mali byť na vodnej báze bez obsahu lepidiel a alkoholu.
Vyberajte si domáce (kancelárske potreby košice) alebo aj európske firmy, ktoré sa pýšia tým, že chránia životné prostredie. Vďaka vám samým sa nám tu potom bude žiť ďaleko lepšie.

3.0
02